W 2016 roku ukazały się wspomnienia znanego i cenionego fotografa Wojciecha Plewińskiego pt. „Migawki. Wspomnienia fotografa”. Wprawdzie fotografia nie jest ich głównym tematem, co może zaskakiwać, to jednak autor opisał swój debiut z tym medium. Uczył się fachu na wypożyczonej Leice:

Zacząłem fotografować właściwie przez przypadek i najpierw dla własnej przyjemności – wspominał. Teściowa pożyczyła mi aparat Leicę, „dwójkę” z obiektywem Elmar. Obok licznych zalet leica miała dość poważną dla początkującego amatora wadę: bardzo trudno było założyć film poza ciemnią. Pamiętam, że ćwiczyłem z kawałkiem taśmy tuż przed wyjazdem na spływ kajakowy. Moja żona Joanna powiedziała mi, jak ustawić czas i przesłonę, wszystko ręcznie się nastawiało, a odległość na oko, bo ten model nie miał jeszcze dalmierza. Zrobiłem na spływie dwa filmy, wywołałem je potem, odbitki porobiłem chyba w pekazetach (Pracowni Konserwacji Zabytków – przyp. K.R.). Wysłałem na konkurs fotografii krajoznawczej PTTK (Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego). Dostałem pierwszą nagrodę, plecaczek i kocher z niezbędnikiem. Nagroda była sympatyczna i przydatna, ale nie w tym rzecz. Niespodziewany sukces zmotywował mnie, żeby pójść w tym kierunku. Pomagało mi wykształcenie, szkoła rysunku na wydziale rzeźby i dyscyplina widzenia przestrzeni wyniesiona z architektury. I tak już zostało, poszedłem w fotografię.

Niestety, jak to często bywa z pamięcią, autorowi sprawiła ona małego figla. Wszystko wskazuje na to, że korzystał z Leiki I (a nie II). Warto przypomnieć, że od 1932 roku, wraz z nowym modelem Leica II (D), dalmierz stał się integralną częścią korpusu aparatu. Było to ważną innowacją. Wynalazek Oskara Barnacka po raz pierwszy umożliwił automatyczne sprzężenie zintegrowanego dalmierza z wymiennym obiektywem od 35 mm do 135 mm.

W internecie dostępna jest ciekawa strona internetowa poświęcona Wojciechowi Plewińskiemu. Zamieszczono tam wybór jego prac. Niektóre cykle opatrzono komentarzem słownym. Na uwagę zasługuje także wywiad z fotografem.

Podcast #wielkahistoriamalegoaparatu jest dostępny / The podcast #wielkahistoriamalegoaparatu is available::

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, proszę o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zapisując się na newsletter, akceptuje Pani/Pan zasady opisane w Polityce prywatności.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.