Tej publikacji brakowało mi w zbiorach. Oferty wprawdzie się pojawiały, ale ceny uznawałem za wygórowane. W końcu udało mi się wylicytować egzemplarz w przystępnej cenie, a do tego numerowany (nr 187 z 300).

Przed sobą mam biografię twórcy Leiki Oskara Barnacka pióra Ulfa Richtera, wydaną w 2009 r. Książka została przepięknie wydana, zamieszczono w niej wiele nieznanych fotografii. Składa się z dziesięciu rozdziałów i załącznika.

W pierwszym autor przybliża dzieciństwo, lata szkolne i okres wędrówki, typowy młodych adeptów precyzyjnej mechaniki.

W drugim i trzecim autor nakreślił pracę w zakładach optycznych w Jenie i początki pracy w Wetzlar.

Rozdział czwarty łamie chronologiczne ujęcie biografii. Ten zabieg jest jednak jak najbardziej uzasadniony. Richter poświęcił go rozwojowi fotografii na początku XX wieku, by dopiero na tym tle przybliżyć dalszą aktywność zawodową swego bohatera.

Rozdziały pięć, sześć i siedem przybliżają postępy prac nad projektem aparatu małoobrazkowego, budowę pierwszego obiektywu dla tego nowego urządzenia, aż końcu pięć lat testów i prezentację nowego aparatu na Międzynarodowych Targach w Lipsku 1925 roku.

W rozdziale ósmym do głosu dochodzi Barnack i dzieli się swymi doświadczeniami w pracy nad Leicą. To przedruk wspomnień opublikowanych w 1931 roku w pierwszym numerze czasopisma „Die Leica”). Omówiono tu także sprawy patentów. Szczegółowo przedstawiono pierwsze modele aparatu, od Leiki I do III.

Karierę krajową i międzynarodową aparatu z Wetzlar i ostatnie lata życia konstruktora ujęto w rozdziale dziewiątym i dziesiątym.

Na uwagę zasługuje także aneks. Zamieszczono w nim wybór patentów, wykaz publikacji O. Baracka oraz wybrane wspomnienia o nim. Biografia jest napisana przystępnym językiem, zdjęcia, często na całą stronę pozwalają na dokładną analizę (tym samym stanowią wartościową część publikacji połączoną z tekstem).

To chyba już jedna z ostatnich brakujących mi publikacji w „leikowym” księgozbiorze. Następnym krokiem będzie wznowienie podcastu. Tematem przewodnim będą osoby związane z Leicą (konstruktorzy, propagatorzy używania aparatu).

Ulf Richter, Oskar Barnack. Von der Idee zur Leica, Stuttgart 2009.

Podcast #wielkahistoriamalegoaparatu jest dostępny / The podcast #wielkahistoriamalegoaparatu is available::

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, proszę o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zapisując się na newsletter, akceptuje Pani/Pan zasady opisane w Polityce prywatności.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.