Przed kilkoma dniami w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie otwarto wystawę pt. Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy. Wystawy jeszcze nie widziałem. Mam nadzieję, że stopniowe znoszenie obostrzeń epidemicznych pozwoli na wyjazd do Krakowa i zwiedzenie wystawy (będzie pokazywana do końca lipca). Centrum przygotowało imprezy towarzyszące.
Jedną z nich jest wykład dr. Adama Mazura, krytyka i historyka fotografii, pt. Złap dystans: Ulica jednokierunkowa. Zapis tego wykładu dostępny jest już w internecie.
Muszę przyznać, że z dużym zainteresowaniem śledziłem wywody referenta, ilustrowane licznymi przykładami zdjęć. Pojawiły się też rzeczy nowe, które odnotowałem. Były to prace niemieckich dadaistów z początku lat 20. czy zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie kobiet fotografów w środowisku Bauhausu.
Wykład stanowi bardzo dobry przegląd głównych nurtów, pokazuje dynamikę zmian i zwraca uwagę na często dramatyczne losy niemieckich artystów po przejęciu władzy przez NSDAP. Szkoda, że narzędziom, aparatom fotograficznym autor poświęcił niewiele miejsca (aparat z Wetzlar pojawił się jedynie incydentalnie). Być może Leica pojawi się w innych wykładach.
Podcast #wielkahistoriamalegoaparatu jest dostępny / The podcast #wielkahistoriamalegoaparatu is available::