Postanowiłem raz jeszcze przejrzeć grudniowe numery czasopisma „Leica w Polsce”. Niestety, redakcja nie zamieściła anonsu reklamowego aparatu, który zachęcałby do jego zakupu pod choinkę. Zajrzałem więc do innych przedwojennych tytułów prasy branżowej. Tym razem ze skutkiem pozytywnym. W „Fotografie Polskim” z grudnia 1938 roku umieszczono świąteczną reklamę Leiki.

Na pierwszym planie widać Leikę III (model a, b wchodził dopiero do sprzedaży). Uwagę zwraca  standardowy jasny obiektyw Summar 50mm, f:2.0 (produkowany w latach 1932-1939). Na drugim planie umieszczono uśmiechnięte dziecko oraz choinkę. Można różnie zinterpretować ten obrazek. Miły brzdąc, symbol przyszłości, radośnie i ufnie spogląda przed siebie. Za chwilę rodzice zrobią mu pierwsze zdjęcie nowym aparatem. Cała rodzina wierzy zapewne, że w kolejnych latach album będzie się stopniowo wypełniał nowymi zdjęciami dziecka, nastolatka, wreszcie młodego człowieka…

Życzę wszystkim Czytelniczkom i Czytelnikom bloga poświęconego dziejom Leiki spokojnych, radosnych świąt i pokojowej przyszłości, ciągłych wspaniałych odkryć i ciekawych dyskusji. Być może w nowym roku spełni się moje osobiste marzenie i uda mi się skorzystać z archiwum Leiki w Wetzlar, znajdując w nim materiały o kolejnych polskich ścieżkach tego fascynującego aparatu.

Podcast #wielkahistoriamalegoaparatu jest dostępny / The podcast #wielkahistoriamalegoaparatu is available::

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, proszę o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zapisując się na newsletter, akceptuje Pani/Pan zasady opisane w Polityce prywatności.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.