Autor ciekawej strony internetowej poświęconej historii polskich aparatów fotograficznych, Mariusz Jedynak, zwrócił mi uwagę na publikację z 1930 r. pt. „Czym i jak fotografować”. Wydawcą był warszawski właściciel Składu Fotograficznego Ernest Neumann. Zawiera wykaz sprzedawanych aparatów i materiałów fotograficznych, także Leiki 1A. W zakładzie można było zlecać wywoływanie filmów i zdjęć.

Na prezentację Leiki przeznaczono jedną stronę. Zamieszczono przykładowe zdjęcie i jego powiększenie. W ten sposób chciano zachęcić do zainteresowania się tym aparatem, nie odrzucania go od razu z powodu małych rozmiarów. Opis działania aparatu miał przekonać sceptyków. Podkreślano, że używanie go jest „proste”, a zmora ówczesnych czasów, „podwójne naświetlenie” z góry wykluczona. Następnie przedstawiono obiektyw (Elmar) i jego działanie. W końcu podano też ceny, które, jak można się przekonać, do niskich nie należały. Zestaw do fotografowania nie był zbyt rozbudowany, w ofercie były najpotrzebniejsze elementy.

Niestety, nie znalazłem więcej informacji o wydawcy i jego firmie. Neumann był z pochodzenia Niemcem, żona była Polką. W czasie II wojny światowej współpracował z polskim podziemiem. Być może ktoś z czytelników posiada więcej informacji na jego temat.

Podcast #wielkahistoriamalegoaparatu jest dostępny / The podcast #wielkahistoriamalegoaparatu is available::

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, proszę o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zapisując się na newsletter, akceptuje Pani/Pan zasady opisane w Polityce prywatności.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.