Przypadkowo na Allegro znalazłem publikację po francusku Marcela Natkina pt. Fotografia małoobrazkowa. Leica, która wydano w Paryżu w 1935 roku. Zainteresowało mnie to. Po dwóch dniach książka znalazła się na moim biurku.

Jest to ciekawy podręcznik do nauki fotografowania. Składa się z 15 rozdziałów, które krok po kroku prowadzą czytelnika od budowy Leiki III, poprzez rodzaje filmów, zasady kompozycji, dodatkowe urządzenia, do wywołania zdjęć i ich prezentacji. Publikacja zawiera 187 poglądowych ilustracji.

Kim był autor tego kompendium? Zajrzałem do internetu. Okazało się, że urodził się w … Łodzi w 1904 roku. Następnie obronił doktorat na Uniwersytecie Wiedeńskim na temat cielesności, prostoty i indukcji (był członkiem tzw. Kręgu Wiedeńskiego). Zrezygnował z kariery naukowej i przeniósł się do Paryża. Został fotografem i autorem podręczników fotograficznych. Miał żyć – jak pisał Friedrich Stadler – w odosobnieniu i wyobcowaniu jako emigrant w bardzo trudnych warunkach. Zmarł w Paryżu 1962 roku.

Zob. Friedrich Stadler, The Vienna Circle. Studies in the Origins, Development, and Influence of Logical Empiricism. Springer, Wien and New York 2001, s. 51.

Podcast #wielkahistoriamalegoaparatu jest dostępny / The podcast #wielkahistoriamalegoaparatu is available::

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, proszę o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zapisując się na newsletter, akceptuje Pani/Pan zasady opisane w Polityce prywatności.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.