Moje zbiory biblioteczne na temat Leiki wzbogaciły się ostatnio o nową pozycję. Przez przypadek w jednym z antykwariatów trafiłem na książkę redaktora naczelnego czasopisma „Leica-Fotografie”, Heinricha Stöcklera pt. „Die Leica in Beruf und Wissenschaft (Zawodowe i naukowe wykorzystanie Leiki)”. Jest to jej czwarte wydanie (pierwsze ukazało się w 1941 r.)
Publikacja ma charakter leksykonu. Okazją do jej wydania była 25 rocznica skonstruowania przez Oskara Bernacka prototypu tego popularnego aparatu. Tom zawiera przeglądowe artykuły napisane przez różnych specjalistów. Otwierają go teksty poświecone fotoreportażowi, portretowi i fotografii reklamowej. Następnie śledzimy wykorzystanie aparatu w szkole, na polowaniu, pod wodą, z powietrza, w archeologii i historii sztuki, w bibliotece i archiwum, kryminalistyce, geografii, biologii, botanice i w medycynie. Każdy z artykułów jest bogato ilustrowany. W tomie zamieszczono 62 zdjęcia kolorowe i 200 czarnobiałych. To ciekawe kompendium wiedzy o bogatym zastosowaniu Leiki w tamtym okresie.
W książce znalazł się też jeden akcent polski. W części poświęconej polowaniu wykorzystano zdjęcia z … Górnego Śląska (zdjęcia żubra i dzika). Niestety, nie mam możliwości porównania mojego wydania z pierwszym. Być może wspomniane zdjęcia pochodzą jeszcze z publikacji z 1941 r.
Heinrich Stöckler, Die Leica in Beruf und Wissenschaft, IV. Auflage, Frankfurt a.M. 1954.
Podcast #wielkahistoriamalegoaparatu jest dostępny / The podcast #wielkahistoriamalegoaparatu is available::