Pod koniec ubiegłego roku udało mi się zakupić kasetę VHS z nagranymi archiwalnymi filmami niemieckiego konstruktora aparatów fotograficznych Oskara Barnacka (1879-1936). I tu pojawił się problem, nie posiadam już odtwarzacza do kaset. Zleciłem więc konwersję na dvd. Płytę z filmami trzymam właśnie w ręku.

Oskar Barnack jest kojarzony przede wszystkim jako ojciec aparatu małoobrazkowego, Leiki. Stworzył on także przenośną kamerę filmową i z pasją utrwalał z jej pomocą wydarzenia w Wetzlar i okolicach. Zachowały się krótkie filmy z pierwszego i drugiego dziesieciolecia XX wieku. W sumie udostępniono 11 filmów wykonanych przez twórcę Leiki. Interesowały go różne tematy, od społecznych po polityczne, jak karnawał, regaty na rzece, sporty zimowe, francuscy jeńcy, Ukraińcy w Wetzlar, powrót niemieckich jeńców.

Ponadto do filmów nakręconych przez Baracka dodano inne związane z historią Leiki i zakładów w Wetzlar. Wykonano je na zlecenie zakładów i mają charakter reklamowy. W sumie udostępniono 15 krótkich nagrań z lat 1914-1956, łączny ich czas to ok. 1,5 godziny. Do kasety dołączono obszerną dokumentację.

W następnych dniach obejrzę filmy i podzielę się wrażeniami.

Film: Kamera: Oskar Barnack. Frühe Filme aus Wetzlar und Umgebung, Deutsches Filminstitut.

 

Podcast #wielkahistoriamalegoaparatu jest dostępny / The podcast #wielkahistoriamalegoaparatu is available::

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, proszę o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zapisując się na newsletter, akceptuje Pani/Pan zasady opisane w Polityce prywatności.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.