Miłośnicy Leiki otrzymali w ostatnich miesiącach kolejne ważne publikacje. Po dygitalizatach albumów fotograficznych dr. Paula Wolffa trafiłem na wersje elektroniczne publikacji Stefana Krukenhausera, zapalonego leikisty i popularyzatora sportów zimowych. Wprawdzie albumy te opublikowano w latach 30. XX wieku, jednak nadal zachwycają i są inspiracją do fotografowania gór, zwłaszcza w imponującej zimowej szacie. Albumy udostępnił Photoinstutut Bonartes z Wiednia. Niestety, dygitalizaty nie są przygotowane do dalszych badań (nie ma możliwości pracy na tekście).

Wiedeńska placówka warta jest bliższego poznania. Na jej stronie internetowej można znaleźć m.in. bibliografię prac za zakresu fotografii (stale poszerzaną) oraz zdigitalizowane albumy fotograficzne. Książki Krukenhausera umieszczono w dziale „Heimatfotografie / Forografia ojczyźniana”. Zapoznałem się również z innymi publikacjami, zwłaszcza wydanymi w okresie II wojny światowej. Administratorzy strony, co mnie trochę zaskoczyło, ocenzurowali jedną z publikacji na temat Tyrolu (być może podobny krok uczyniono w przypadku pozostałych publikacji z tego okresu). Wypikselowano jeden akapit i napisano: „Aus rechtlichen Gründen kann diese Textpassage nicht angezeigt werden. / Z powodów prawnych ten fragment tekstu nie może być pokazany”. W przypadku materiału do badań naukowych wydaje się ten zabieg nieco zaskakiwać. Postaram się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat.

Zima w tym roku jest kapryśna. Nowy rok przywitał nas iście wiosenną pogodą. „Białe szaleństwo” widać tylko w starych albumach fotograficznych… Aż zazdrość bierze!

Podcast #wielkahistoriamalegoaparatu jest dostępny / The podcast #wielkahistoriamalegoaparatu is available::

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, proszę o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zapisując się na newsletter, akceptuje Pani/Pan zasady opisane w Polityce prywatności.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.