To takie miejsce, które się chce odwiedzić, ale jakoś nigdy nie jest po drodze… Nazwa Lynow, wsi położonej między Juegerbog a Baruth na południe od Berlina, niewielu osobom coś powie. Niczym szczególnym się na pierwszy rzut oka nie wyróżnia. Zachowało się tu kilka historycznych budynków, a pośrodku wsi stoi remiza strażacka i pomnik poległych. To miejsce ważne jest jednak dla historii fotografii. W 1879 roku urodził się tu Oskar Barnack, konstruktor, mechanik precyzyjny i twórca aparatu małoobrazkowego, Leica.

Szyld na powitanie

Przed wjazdem do wsi Lynow wita nas szyld. Umieszczono na nim informację o Oskarze Barnacku, najbardziej znanym mieszkańcu. Poza wizerunkiem konstruktora, jest także zdjęcie jego aparatu. W środku wsi wykorzystano wiatę autobusową, by umieścić w niej informacje o Barnacku. Istnieje także ulica jego imienia i małe muzeum mu poświęcone. Można je zwiedzić po uprzednim zgłoszeniu się u… sołtysa.

Oskar Barnack

O twórcy Leiki pisałem przy wielu okazjach. Tu warto dodać kilka szczegółów z okresu jego dzieciństwa. Korzystałem z pięknie wydanej biografii Oskara Baranka pióra Ulfa Richtera (zapis bibliograficzny poniżej). Barnack urodził się 1 listopada 1879 roku. Pochodził z rodziny chłopskiej. Ojciec Ferdynand był rolnikiem, matka Karolina z domu Becker zajmowała się domem. Barnackowie byli protestantami, najbliższy kościół znajdował się godzinę drogi pieszo. Wieś liczyła wówczas ok. 40 budynków. Ziemia była jałowa i piaszczysta. Żyło się skromnie. Ojciec Barnacka musiał szukać dodatkowych zajęć, by utrzymać rodzinę. Trudnił się wszelkiego rodzaju naprawami, był tzw. złotą rączką.

Wyjazd do Berlina

Barnackowie po narodzinach syna mieszkali w Lynow tylko trzy lata. W 1882 roku rodzina przeprowadziła się do Berlina. Trzy lata póżniej Oskar zaczął chodzić do szkoły podstawowej (Giessendorfer Volksschule). Interesował się matematyką i innymi naukami ścisłymi. Po skończeniu szkoły Barnack rozpoczął naukę jako mechanik precyzyjny w Lichtenfelder Werkstätte für feinmechanische Instrumente. Był dobrym uczniem, prace wykonał solidnie i szybko. Jego opiekun skrócił mu naukę o pół roku (z czterech lat). W 1897 roku Barnack skończył naukę zawodu i udał się, jak było wtedy w zwyczaju, w podróż, by zdobyć nowe umiejętności i doświadczenie. Kolejnymi etapami były Bozen (Południowy Tyrol), Wiedeń, Drezno, Berlin, Jena, aż w końcu Wetzlar.

Ulf Richter, Oskar Barnack. Von der Idee zur Leica, Wetzlar 2009.

Więcej zdjęć zamieściłem na blogu z fotografią.

Podcast #wielkahistoriamalegoaparatu jest dostępny / The podcast #wielkahistoriamalegoaparatu is available::

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, proszę o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zapisując się na newsletter, akceptuje Pani/Pan zasady opisane w Polityce prywatności.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.