W pierwszej połowie czerwca w Wiedniu odbędzie się tradycyjna aukcja aparatów Leica. Warto sięgnąć do katalogu, który jest dostępny online. Daje on dobry przegląd wystawianych modeli aparatów z Wetzlar, oferowanych obiektywów, narzędzi do naprawy czy broszur reklamowych. Ceny wywoławcze pokazują, że istnieje duże zainteresowanie wśród kupujących. Leica i towarzyszące jej urządzenia (odległościomierze, ochrony przeciwsłoneczne do obiektywu i inne) są w cenie.

Kilku modelom przyjrzałem się bliżej. Dom aukcyjny zadbał o udostępnienie zdjęć w dobrej rozdzielczości. Na aukcji pojawiła się luksusowa Leica (często zwana też tzw. złotą Leicą). To jeden z najrzadziej występujących modeli. Produkowano go w latach 1929-1931 i wykonano jedynie 95 egzemplarzy.

Egzemplarz aukcyjny zachował się w oryginalnym stanie (nie był przebudowywany czy modernizowany). Powstał w 1930 roku dla klienta w USA. W oryginalnym stanie zachowały się do naszych czasów tylko nieliczne egzemplarze Lessalux (Leica Luxus). Cena wywoławcza to, bagatela, 100 tys. euro (szacowana wartość 200-250 tys. euro).

Zdjęcie: Leica Luxus (z katalogu aukcyjnego)

Podcast #wielkahistoriamalegoaparatu jest dostępny / The podcast #wielkahistoriamalegoaparatu is available::

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, proszę o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zapisując się na newsletter, akceptuje Pani/Pan zasady opisane w Polityce prywatności.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.